MIC SI VOINIC
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MIC SI VOINIC

LUMEA COPIILOR
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 TINERII DIN ZIUA DE AZI

In jos 
+10
elen@
paul_A
celina74
alynutza
ionifabio
mihaelatara
ONE-VLAD
Yza_plus3
stefy_isabela
ADMIN-ELENA
14 participan?i
AutorMesaj
ADMIN-ELENA
Admin
Admin
ADMIN-ELENA


feminin Pesti
Data inscrierii : 07/04/2008 Numarul mesajelor : 10791
Varsta : 41
Localizare : calarasi
Joburi/Distractii : bebelusul meu drag
Stare de spirit : sunt vesela si foarte glumeata
Numele lui BB : madalina gabriela
14/11.2007


buna eu sunt
mic si voinic:

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 01 Mai 2008, 11:12

CUM II VEDETI?
Sus In jos
https://micsivoinic.forumgratuit.ro
stefy_isabela
Moderator
Moderator
stefy_isabela


feminin Sagetator
Data inscrierii : 18/04/2008 Numarul mesajelor : 2218
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI
Numele lui BB : MARIA ISABELA:5 MARTIE 2007




TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 01 Mai 2008, 11:51

As mai vrea sa fiu si eu o adolescenta!Mi-a placut f mult!Se distreaza ,bravo lor!
Sus In jos
ADMIN-ELENA
Admin
Admin
ADMIN-ELENA


feminin Pesti
Data inscrierii : 07/04/2008 Numarul mesajelor : 10791
Varsta : 41
Localizare : calarasi
Joburi/Distractii : bebelusul meu drag
Stare de spirit : sunt vesela si foarte glumeata
Numele lui BB : madalina gabriela
14/11.2007


buna eu sunt
mic si voinic:

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 01 Mai 2008, 12:20

ASA E AI DREPTATE
Sus In jos
https://micsivoinic.forumgratuit.ro
stefy_isabela
Moderator
Moderator
stefy_isabela


feminin Sagetator
Data inscrierii : 18/04/2008 Numarul mesajelor : 2218
Varsta : 42
Localizare : BUCURESTI
Numele lui BB : MARIA ISABELA:5 MARTIE 2007




TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 01 Mai 2008, 12:33

Imi pare rau de cei care au luat calea drogurilor si a alcoolului,este o boala curata si se vindeca f greu,uneori niciodata si din pacate multi tineri cad prada acestui viciu si mor!
Sus In jos
Yza_plus3
membru strengar
membru strengar



feminin Taur
Data inscrierii : 17/04/2008 Numarul mesajelor : 1416
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Numele lui BB : bebek

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 01 Mai 2008, 13:55

tinerii din ziua de azi , se distreaza ,dar parca nu cum era generatia noastra ...parca plang dupa vremurile alea fara griji , ne gandeam numai la distractie...imi aduc aminte deseori , sincer Rolling Eyes
Sus In jos
ONE-VLAD
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
ONE-VLAD


feminin Rac
Data inscrierii : 26/05/2008 Numarul mesajelor : 6441
Varsta : 43
Localizare : Pitesti
Numele lui BB : luca alexandru
7 ianuarie 2007

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptySam 21 Iun 2008, 11:36

Tinerii din ziua de azi au inteles nu tocmai bine cuvantul "distractie"...La ei totul se rezuma la betii , droguri , carte deloc , la scoala lipsa de respect , chiul si obraznicii , pe strada vocabular cat mai obscen ca asa se poarta , moda NO COMENT...Poate va veni si timpul cand vor intelege ce trebuie sa faca...Sper!Noi nu am fost asa!
Sus In jos
mihaelatara
Mamica noua
Mamica noua
mihaelatara


feminin Balanta
Data inscrierii : 06/06/2008 Numarul mesajelor : 460
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : consilier imobiliar
Stare de spirit : vesela
Numele lui BB : 25 iunie 2007

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyMier 30 Iul 2008, 14:13

apropo de asta,nepoata prietenei mele are 12 ani si prietena mea care este coafeza ia facut zilele trecute niste suvite blonde in cap
mie mi s-a parut aiurea ca l-a varsta asta sa faca treaba asta(eu in liceu mi-am dat cu un pic de apa oxigenata in cap si mi se parea mare chestie si mama a innebunit cand m-a vazut),iar prietena mea mi-a zis ca nu este nimic anormal ca e mare,are 12 ani si ca ,copiii din ziua de azi sunt mai moderni in gandire decat eram noi
Sus In jos
ionifabio
membru super expert
membru super  expert
ionifabio


feminin Balanta
Data inscrierii : 04/06/2008 Numarul mesajelor : 2920
Varsta : 36
Localizare : ...

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyVin 08 Aug 2008, 04:07

si eu m-am vopsit prima oara tot in liceu
de 2 ani nu m-am mai vopsit deloc
Sus In jos
mihaelatara
Mamica noua
Mamica noua
mihaelatara


feminin Balanta
Data inscrierii : 06/06/2008 Numarul mesajelor : 460
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : consilier imobiliar
Stare de spirit : vesela
Numele lui BB : 25 iunie 2007

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyVin 08 Aug 2008, 06:43

eu ma vopsesc la 5-6 luni
Sus In jos
alynutza
Mamica noua
Mamica noua
alynutza


feminin Capricorn
Data inscrierii : 11/08/2008 Numarul mesajelor : 213
Varsta : 51
Localizare : timisoara
Numele lui BB : Emanuel ,3 ani

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyVin 26 Sept 2008, 12:57

parerea mea este ca generatia noastra se distra mult mai frumos decat generatia de acum..iar atunci exista mult mai mult respect fata de partea feminina ; parca era mai fascinant sa vizionezi un film la camin decat sa stai la internet ,baruri ,chefuri unde se consuma droguri ,batai multe si dese...figuri ..care are cel mai tare celular ,care are cele mai tari haine ,etc...pe vremea noastra nu era asa si nu te simtea-i inferior ..si nici tineretul nu te facea sa te simti inferior daca nu ai pozitie sociala prea buna..multe s-au schimbat dar sincer eu una nu mi-as dori mai sa fiu adolescenta in generatia asta...pacat de generatia din ziua de azi pentru ca multi se pierd pe drum si asta cel mai mult din cauza parintilor care au bani foarte multi iar pentru a compensa lipsa lor ,le ofera copiilor totul in mana iar ei isi fac de cap si parintii habar nu au decat cand e prea tarziu, in cele mai multe cazuri si spun asta cu parere de rau...azi de exemplu am trecut pe linga un liceu foarte bun din timisoara si era pauza in scoala..la geam era un baiat ,dar binenteles ca era inchis geamul si cu toate astea l-am auzit ca a strigat catre altcineva " ce aia mea faci "..nu avea mai mult de 10-11 ani..pur si simplu m-am oprit pe loc si m-am uitat in sus si am ramas socata..si in acelasi timp ma gandeam cat ne luptam noi ca parinti sa ii trimitem la scoala sa ii educam si sa le oferim conditii...trist .
Sus In jos
celina74
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
celina74


feminin Fecioara
Data inscrierii : 12/09/2008 Numarul mesajelor : 4014
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Numele lui BB : Oprea Alexia-Maria , 12 martie.2008

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyDum 05 Apr 2009, 03:52

da intr-adevar tinerii acum vad distractia altfel,decat cum eram noi cand eram de varsta lor....mi-e foarte frica de droguri...sa nu incerece sa vada cum e....noi de mic am incercat sa ii tot spunem pe intelesul lui ce ar insemna sa devina dependent de droguri...acum sper ca a inteles ceva ,si ca nu vor fi probleme de genul asta
Sus In jos
paul_A
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
paul_A


feminin Capricorn
Data inscrierii : 14/11/2008 Numarul mesajelor : 4516
Varsta : 38
Localizare : valenii de munte
Joburi/Distractii : studenta
Stare de spirit : buna
Numele lui BB : mihai alexia gabriela
23 septembrie 2008
TINERII DIN ZIUA DE AZI Glitterfy0092829637D32
taty si Alexya- iubirile mele fara de pret

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyDum 05 Apr 2009, 03:55

si mie imi e tare dor de vremurile si "prostioarele" din liceu, nu faceam mare lucru, mai chiuleam la cate o ora si fugeam su prietenii la cate o cofeterie, iar in ultimul an de liceu plecam de la scoala sa ma aintalnesc cu iubitu , actualul sot Wink
Sus In jos
elen@
membru super expert
membru super  expert
elen@


feminin Varsator
Data inscrierii : 04/02/2009 Numarul mesajelor : 2842
Varsta : 42
Localizare : Batrani, Prahova
Joburi/Distractii : copiii mei ,doi nazdravani
Stare de spirit : optimista
Numele lui BB : Teodor-7.08.2007și Maria-25.03.2005

buna eu sunt
mic si voinic: 100

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyDum 05 Apr 2009, 03:56

tinerii din ziua de azi nu mai stiu ce inseamna respect si bun simț...
Sus In jos
buburuza
membru super expert
membru super  expert
buburuza


feminin Taur
Data inscrierii : 15/11/2008 Numarul mesajelor : 2111
Varsta : 43
Localizare : suceava
Numele lui BB : arina 3 iulie2008
petra 9 octombrie2004
TINERII DIN ZIUA DE AZI Floating_hearts

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyDum 05 Apr 2009, 04:10

eu cand merg cu sotul pe stada si mai vedem cum se giugiulesc doi tinerei ne buseste rasul pe amandoi ca asa eram si noi,dar parca mai pudici putin.
paul-a ce ma regasesc in cele spuse de tine:si noi chiuleam de la scoala ,si profesorii ne stiau.unii mai faceau si glume pe seama noastra ca sotul mai incerca sa se invoiasca si zicea ca are o problema iar proful de romana :"da....o problema blonda!"
ce imi pare rau e ca fetele mele nu o sa traiasca copilaria si perioada adolescentei asa cum am trait-o eu.
lumea s-a schimbat ,altele sunt vremurile si ispitele sunt mai mari.....
Sus In jos
lilique
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
lilique


feminin Berbec
Data inscrierii : 31/01/2009 Numarul mesajelor : 5434
Varsta : 40
Localizare : Tg-Jiu
Joburi/Distractii : Secretar scoala
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : Doncea Florin Valentin 10.07.2006

TINERII DIN ZIUA DE AZI Ginerica2

TINERII DIN ZIUA DE AZI Je-Copy


buna eu sunt
mic si voinic: 10

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyDum 05 Apr 2009, 08:10

Asa este... noi parca am avut alta educatie...
Sus In jos
geodeny
membru super expert
membru super  expert
geodeny


feminin Capricorn
Data inscrierii : 23/09/2008 Numarul mesajelor : 2939
Varsta : 51
Localizare : Galati
Joburi/Distractii : ratusca mea delicioasa
Stare de spirit : O mamica fericita si implinita.
Numele lui BB : Boca Denisa Adriana 4 iulie 2007

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyLun 06 Apr 2009, 12:12

lilique a scris:
Asa este... noi parca am avut alta educatie...
Eu cred ca am avut parte de alta educatie , bazata pe respect si bun simt , ceea ce azi le lipseste multor copiii.Cel mai bun exemplu ...se vede aproape in fiecare zi la Tv. cam ce se intampla in unele scoli si ce respect au unii copiii fata de profesori. Ce faceam noi pe vremea noastra si ce fac ei acum! 
Sus In jos
celina74
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
celina74


feminin Fecioara
Data inscrierii : 12/09/2008 Numarul mesajelor : 4014
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Numele lui BB : Oprea Alexia-Maria , 12 martie.2008

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyLun 06 Apr 2009, 20:46

Ai perfecta dreptate geodeny,ma bucur totusi ca baiatul meu nu e asa zvapaiat....a ajuns sa ma sune diriginta sa imi spuna ca e prea cuminte
Sus In jos
ioana simona
membru primii pasi
membru primii pasi



feminin Balanta
Data inscrierii : 06/09/2009 Numarul mesajelor : 537
Varsta : 52
Localizare : aproape
Numele lui BB : doua minuni

TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI EmptyJoi 12 Noi 2009, 00:33

OF, TINERII DIN ZIUA DE AZI


TINERII DIN ZIUA DE AZI ?mmid=d24b92dfcbc0fea6b



Cati adulti au o parere buna despre tineri? Majoritatea pare sa fi uitat cum e sa ai 20 de ani. Altii insa, isi amintesc cu nostalgie escapadele si lucrurile interzise pe care le-au facut atunci cand totul li se parea usor in viata.
Cand vine vorba despre relatiile sexuale lucrurile se complica insa. Unele mame isi tarasc fetele la ginecolog sa le verifice virginitatea. Altele prefera sa cultive o relatie de prietenie reala cu copiii lor, si aproape toate castiga pe termen lung. Acesti tineri fac mai putine greseli ireparabile in viata.

Personal nutresc o curiozitate accentuata fata de viata tinerilor, care ramane, de cele mai multe ori, ascunsa, nevazuta pentru noi, adultii. Am facut multe prostii in adolescenta si poate de aceea ador sa ma apropii de semenii mei mai tineri si-mi doresc sa le castig, daca se poate, prietenia. Uneori reusesc, alte ori nu. Si atunci o iau ca pe un esec personal. Tinerii de astazi ma atrag pentru ca mi se par cu totul altfel decat am fost eu la varsta lor, pentru ca sunt liberi si nu cunosc constrangerile, frustrarile si complexele de care eram marcati noi.
Fiecare generatie are caracteristicile, avantajele si dezavantajele ei, in functie de epoca la care se raporteaza. O diferenta fundamentala a situatiei din anii 70 - 80 si 2000 este ca in urma cu 20 de ani, tinerii traiau in alt ritm. Obtinerea unui job inca din timpul facultatii nu era o necesitate - aproape vitala - ca acum. Prezenta lor in marile companii e benefica – evident pentru ei insisi – pentru patronat, dar si pentru adulti. Spiritul tineresc este extrem de tonifiant pentru oamenii aflati in a doua jumate a vietii lor...
In dorinta de a-i intelege mai bine pe tineri, am incercat sa aflu ce cred fetele despre baieti si cum ne privesc ei, tinerii, pe noi, adultii. La fel de importanta este si parerea pe care o au despre ei insisi. Demersul meu e departe de a fi un sondaj sociologic, dar rezultatele cred ca sunt foarte aproape de realitate. Studiul meu s-a derulat pe o perioada mai indelungata de timp astfel incat concluziile nu s-au bazat doar pe raspunsuri si reactii spontane.
Cel mai mult m-a incantat faptul ca tinerii sunt mult mai toleranti fata de adulti cand e vorba de un defect al unui individ din anturajul lor. In timp ce oameni maturi spun foarte usor „lucrul asta pot sa-l fac si eu; el nu e mai destept decat mine”, tinerii sunt mult mai critici fata de ei insisi. In felul asta progresul lor e real, si nu unul superficial.
Egalitatea intre sexe la adolescenti
Baietii sunt speriati de tendinta fetelor de a fi din ce in ce mai baietoase – poarta haine barbatesti, fumeaza, consuma alcool, sunt dure, agresive, folosesc un limbaj indecent. La polul opus, fetele sunt revoltate pentru ca sunt tratate "ca niste instrumente pentru placeri". Daca baietii resping categoric capriciile fetelor, ele le reproseaza ca nu sunt ocrotite suficient de catre partenerii lor. Pe de alta parte, tinerilor le displace ca fetele se imbraca prea vulgar, in timp ce ele spun ca baietii nu le acorda suficienta atentie. Of, si atunci cine e vinovat de conflictul dintre ele si ei?
Cand vine vorba despre relatiile sexuale, am observat un alt fenomen interesant, diferit de ceea ce se intampla in urma cu 20-25 de ani... Tinerii sunt extrem de ingaduitori la 18 ani, fata de fetele care accepta sa intretina relatii sexuale cu ei. Nu le critica si nici nu le ponegresc. In urma cu 25 de ani, fetele care isi incepeau viata sexuala la 16 ani, erau un fel „paria” in liceu. Acum baietii gandesc altfel: "le intelegem pentru faptul ca accepta relatiile sexuale ca pe ceva firesc, obisnuit, deoarece asa le-am invatat noi, ele nu-si doresc sa se considere inferioare noua, de aceea fac tot ceea ce facem si noi. Le iubim prea putin si ele ne raspund cu aceeasi moneda." Egalitatea genurilor este perceputa insa diferit de reprezentantele sexului frumos: "baietii ne privesc ca pe un instrument al propriilor placeri si nu ca pe o jumatate care i-ar intregi."
Daca barbatii spun ca le este imposibil sa-si inteleaga partenerele, ce parere aveti despre teoria celor care sustin ca le place cand, cate o fata ii pune „cu botul pe labe”? „Placerea” nu tine prea mult insa, pentru ca niciunul nu s-ar insura cu o asemea amazoana.
Unde duce acest joc? La instrainarea reprezentantilor celor doua genuri si amanarea intemeierii unei familii mult dupa 30 de ani. Majoritatea fetelor considera ca pot cuceri orice barbat si resping categoric statutul de „sluga in casa”, pe care mamele lor l-au acceptat.
Asadar emanciparea tinerilor se manifesta diferit la fete si baieti. In timp ce fetele sunt in mod clar angajate in ofensiva, ei par sa fi ocupat pozitii de aparare. Unii capituleaza fara lupta, altii se declara chiar „feministi” refuzand sa se mai bata pentru rolul de „lider”, pe care l-au aparat predecesorii lor atatea sute de ani... De fapt, multi dintre ei nici nu prea au chef de lupta, capituland sau declarandu-se „pacifisti”.
Creati pentru a fi diferiti, fetele si baietii de astazi privesc, asadar, chiar si acest razboi al sexelor diferit de modul in care era dus oamenii generatiei mele. Nu as putea spune daca adolescentii anilor 2000 sunt mai inteligenti decat cei din anii 70-80, dar eu sunt mandra de noua generatie. Cred ca multi dintre tinerii de astazi vor reusi sa faca in urmatorii 20 de ani mai multe lucruri bune, comparativ cu bilantul generatiei mele.


(Cornelia Dimofte, redactor studentie.ro)


Ultima editare efectuata de catre ioana simona in Joi 12 Noi 2009, 00:33, editata de 1 ori (Motiv : mici greseli)
Sus In jos
Continut sponsorizat





TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty
MesajSubiect: Re: TINERII DIN ZIUA DE AZI   TINERII DIN ZIUA DE AZI Empty

Sus In jos
 
TINERII DIN ZIUA DE AZI
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 4-un vot pt dragutza2355
» buna ziua

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MIC SI VOINIC :: COPII NOSTRI :: ADOLESCENTA-
Mergi direct la: