MIC SI VOINIC
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MIC SI VOINIC

LUMEA COPIILOR
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ajutati-l pe Iustin

In jos 
AutorMesaj
lilique
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
lilique


feminin Berbec
Data inscrierii : 31/01/2009 Numarul mesajelor : 5434
Varsta : 39
Localizare : Tg-Jiu
Joburi/Distractii : Secretar scoala
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : Doncea Florin Valentin 10.07.2006

Ajutati-l pe Iustin Ginerica2

Ajutati-l pe Iustin Je-Copy


buna eu sunt
mic si voinic: 10

Ajutati-l pe Iustin Empty
MesajSubiect: Ajutati-l pe Iustin   Ajutati-l pe Iustin EmptyMar 17 Mar 2009, 13:37

Salvați-l pe Iustin!


http://spooky.haipa.ro/help-iustin/

Ajutati-l pe Iustin 468x60-300x38


De data asta nu e o gluma proasta, pentru cine poate sa dea o mana de ajutor! Multumim!!!


Una dintre cele mai nemiloase boli i-a trunchiat mișelește tinerețea. La doar 22 de ani, Iustin Știucă a ajuns pe patul spitalului având leucemie acută promielacitară. Șansa lui la viață este un transplant de măduvă, dar pentru acest lucru are nevoie de o sumă mare de bani.

Iustin Știucă are 22 de ani și este profesor de religie și student în anul III la Facultatea de Teologie din Craiova. S-a născut și a crescut în satul Piscuri, comuna Plopșoru din Gorj, a urmat seminarul teologic din Craiova, iar apoi facultatea. Iustin a aflat de cumplita boală la începutul acestei luni. „A început cu dureri de spate, de coloană, stări de oboseală, dar Iustin nu ne-a spus de la început. Ne iubește foarte mult și nu voia să ne facem griji pentru el. Pe 3 martie le-a arătat colegilor de la unitatea școlară unde predă cum îi apar pe piele echimoze la simpla atingere. A doua zi am plecat la București, unde am aflat că suferă de leucemie. Vestea a picat ca un trăsnet asupra noastră. De atunci ne rugăm la Dumnezeu să îl ajute pe Iustin să treacă peste această încercare“, a povestit, plângând, Petre Știucă, tatăl lui Iustin.

Sub tratament cu citostatice

Părinții și sora lui Iustin fac tot posibilul să strângă banii necesari intervenției chirurgicale care i-ar putea salva viața. La începutul acestei luni, Iustin a fost internat la Institutul Clinic Fundeni, din cadrul Spitalului Militar din București: „Aici am găsit oameni minunați, care ne-au ajutat și cărora le mulțumesc. Iustin este sub tratament cu citostatice și cu alt medicament, pe care l-am găsit foarte greu pentru că în România nu se mai fabrică și l-am luat din Grecia. Se numește Vesanoid și este un înlocuitor pentru Diamalin. Acest medicament împiedică răspândirea bolii și pregătește corpul pentru transplant“, a mai spus tatăl lui Iustin. În aceeași unitate medicală unde se află Iustin sunt internați și alți tineri. Impresionat de suferința lor și văzând că în spital nu există medicamente, Petre Știucă va comanda Vesanoid și pentru alți pacienți.
Unchiul lui Iustin, Constantin Știucă, este preot în satul Piscuri. Acesta a rămas impresionat de consătenii săi, care au strâns bani pentru Iustin: „Toți au plâns când au aflat de boala lui Iustin. Este un băiat bun, care mergea la biserică de când era mic. Mi se rupe sufletul când mă gândesc la suferința lui. Poate Dumnezeu îl încearcă prin boala asta. Toți ne rugăm pentru Iustin“, a spus preotul Știucă.
Un tânăr plin de vise

Profesorul de religie Iustin Știucă iubește copiii și a încercat să îi învețe cât mai multe lucruri și să îi apropie de credință și de Dumnezeu. Iustin este un tânăr care nici acum, când trece prin cea mai grea încercare din viața sa, nu și-a pierdut credința. De pe patul spitalului, i-a cerut tatălui său să îi aducă o icoană cu Maica Domnului: „Are cu el icoane pentru că nu și-a pierdut credința. Acum îi voi duce icoana cu Maica Domnului. Iustin este un copil plin de vise: abia aștepta să termine Facultatea de Teologie ca să se facă preot și să-și întemeieze o familie. Iubește copiii, îi place să citească, să învețe, să joace fotbal, să se plimbe. Poate așa a rânduit Dumnezeu, să se îmbolnăvească dintr-odată. Îmi doresc numai să se facă bine. Transplantul de măduvă este soluția. Ne trebuie 150.000 de euro. În luna mai suntem programați la o clinică din Irlanda. Până atunci ne interesăm să vedem unde am mai putea face transplantul“, a spus Petre Știucă.
Donații (Raiffeisen Bank)

EURO: RO19RZBR0000060011461183
LEI: RO56RZBR0000060006464047
Conturile sunt deschise pe numele Știucă Petre
Chiar dacă viața este nedreaptă, unele lucruri pot fi îndreptate. Un om are nevoie de voi, ceilalți oameni!
Sus In jos
lilique
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
lilique


feminin Berbec
Data inscrierii : 31/01/2009 Numarul mesajelor : 5434
Varsta : 39
Localizare : Tg-Jiu
Joburi/Distractii : Secretar scoala
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : Doncea Florin Valentin 10.07.2006

Ajutati-l pe Iustin Ginerica2

Ajutati-l pe Iustin Je-Copy


buna eu sunt
mic si voinic: 10

Ajutati-l pe Iustin Empty
MesajSubiect: Re: Ajutati-l pe Iustin   Ajutati-l pe Iustin EmptyMar 17 Mar 2009, 13:44

Ajutati-l pe Iustin Helpiustin-foto001

Ajutati-l pe Iustin IustinstiucacomIustin Stiuca
TELEFON DE CONTACT 0722713893 STIUCA PETRE

Viata lui e in mainile noastre!
Sus In jos
 
Ajutati-l pe Iustin
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» NE AJUTATI SI PE NOI CU UN VOT ZILNIC
» Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!
» Ajutati-ma si returnez cu drag !!!
» fetelor care ma ajutati si pe mine?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MIC SI VOINIC :: ADMINISTRATIE :: umanitare-
Mergi direct la: