MIC SI VOINIC
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MIC SI VOINIC

LUMEA COPIILOR
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
mirumati
Mamica noua
Mamica noua
mirumati


feminin Varsator
Data inscrierii : 24/04/2009 Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Numele lui BB : Miruna Bianca, 19.09.2002
Mathias Andrei, 18.03.2006

buna eu sunt
mic si voinic: 10

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptyVin 24 Apr 2009, 08:09

Buna ziua
Stiu ca sunt noua pe forum, dar incerc prin toate mijloacele sa imi ajut ingerasul.
Mathias s-a nascut cu o malformatie congenitala numita ABS (sindrom brida amniotica). Adica nu are palma stanga. In timpul sarcinii, undeva intre 3 si 9 saptamani, s-au desprins niste fasii din placenta care i-au infasurat manuta si au impiedicat-o sa se dezvolte. La ecograf nu s-a vazut nimic, cu toate ca faceam in fiecare luna.
Am fost anul trecut la dl. dr. Burnei, de la Marie Curie, care l-a consultat si ne-a spus sa mai asteptam 1 an, copilul fiind prea mic pentru o interventie. Anul acesta am fost din nou si ne-a programat la operatie. In prima faza va avea nevoie de operatia de elongatie (alungire) a antebratului, (in toamna acestui an) stanga fiind cu 1,5 cm mai scurta decat dreapta. Asta necesita niste suruburi introduse in oase ca sa le forteze sa creasca. Va trebui sa stea cu suruburile acelea cateva luni. Apoi ii va reconstrui podul palmei si...cam atat, Mati neavand nici un os de care s-ar putea lega sa ii construiasca si degetele. Dupa aceste interventii (nu vor fi doar 2, i se vor face in trepte) . Apoi va avea nevoie de o proteza mioelectrica, care costa in jur de 25 000 euro (depinde de la caz la caz, se face prin comanda speciala).
Totul va costa in final in jur de 35-40 000 euro, bani pe care noi nu ii avem.
Am fost la Romantica Tv, la Supravietuitorii, la B1 Tv si la Realitatea tv dar sincer...fara nici un rezultat. Contul a ramas gol. Doar prietenii ce ne-au mai ajutat, dar tot este prea putin pentru cat avem noi nevoie.
Acum facem sedinte de kinetoterapie, deoarece muschiul trebuie sa fie pregatit pentru operatie.
Imi este foarte rusine ca trebuie sa apelez la oameni asa, dar as face orice sa imi ajut puiul sa fie normal.
Pentru cei care doresc sa ne ajute:
LEI: RO27RZBR 0000060010993305
EURO:RO48RZBR 0000060010993315
USD: RO18RZBR 0000060011161956
RAIFFEISEN BANK
Titular: Teodoru Raluca
Bacau
Tel: 0747 48 44 77
Mai multe poze si detalii puteti vedea pe site-ul www.mathiasandrei.com
Va multumesc!
Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! DSC00002
Sus In jos
http://www.mathiasandrei.com
GABITA
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
GABITA


feminin Gemeni
Data inscrierii : 13/05/2008 Numarul mesajelor : 7982
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : GABITA
4.08.2006

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptyVin 24 Apr 2009, 08:16

offffffffff...raluca imi pare tare rau pentru micutul tau.....ma doare inima cand vad copilasi bolnaviori sau cu malformatii.....va va ajuta Bunul Dumnezeu sa strangeti bani de care aveti nevoie pentru operatia lui Mathias....si eu am speranta ca va bi bine iar micutul va avea o palmuta ca noi toti ceilalti.... poop
Sus In jos
lilique
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
lilique


feminin Berbec
Data inscrierii : 31/01/2009 Numarul mesajelor : 5434
Varsta : 40
Localizare : Tg-Jiu
Joburi/Distractii : Secretar scoala
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : Doncea Florin Valentin 10.07.2006

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Ginerica2

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Je-Copy


buna eu sunt
mic si voinic: 10

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptyVin 24 Apr 2009, 11:25

OFFFF! Imi e tare greu sa mai spun ceva... mama a vazut prima acest topic si a inceput sa tremure amintindu-si de ziua in care fratele meu a ramas fara palma stanga... a avut un accident prin care a ramas fara 4 degete, ca sa poata suprevietui a trebuit sa ii fie amputate, ramanand doar cu cel mare, fara restul palmei.
Ce pot sa va spun... in limita posibilitatilor vom incerca si noi sa ajutam acest ingeras...
In rest... multa putere...Dumnezeu exista si veti vedea ca nu doarme... si ca Mathias va fii un copil normal si fericit...
Sus In jos
mirumati
Mamica noua
Mamica noua
mirumati


feminin Varsator
Data inscrierii : 24/04/2009 Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Numele lui BB : Miruna Bianca, 19.09.2002
Mathias Andrei, 18.03.2006

buna eu sunt
mic si voinic: 10

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptySam 25 Apr 2009, 05:20

Va multumesc din suflet pentru ca sunteti alaturi de noi! Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! 12229
Lilique, imi pare tare rau pentru fratele tau! Dar nu s-a putut face nici o operatie de reconstructie?
Sus In jos
http://www.mathiasandrei.com
lilique
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
lilique


feminin Berbec
Data inscrierii : 31/01/2009 Numarul mesajelor : 5434
Varsta : 40
Localizare : Tg-Jiu
Joburi/Distractii : Secretar scoala
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : Doncea Florin Valentin 10.07.2006

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Ginerica2

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Je-Copy


buna eu sunt
mic si voinic: 10

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptySam 25 Apr 2009, 05:37

Draga Miruna,
Mama a retraiat momentele de cosmar si tot prin ce a trecut!
Ba da, l-au chemat la Bucuresti dovctorul Lascar si doctorita Ciupan de la Spitalul de Urgenta Floreasca chiar pentru un transplant de la cadavru. .... In disperarea ei , de asi vedea copilul normal mama a insistat cel mai mult. Insa, Cristi care este extraordinar de destept, a hotarat ca decat sa fie toata viata dependent de niste medicamente , care pot sa afecteze alte organe , si pe care daca nu le mai iei poti sa mori, pentru ca organismul respinge corpul transplantat.
Normal ca si mama a aceceptat acest lucru, a inteles perfect ! Este mandra de fiul ei, ii multumeste Domnului ca e sanatos si bine.
PS.
Fratele meu e absolvent de istorie arheologie, dar sti ce lucreaza ?
Are firma lui de taxi, lucreaza ca sofer de taxi in Anglia!
Asa ca... Mati va avea sigur o steluta norocoasa, care va avea grija de el!
Sus In jos
iassmyna
membru super expert
membru super  expert
iassmyna


feminin Balanta
Data inscrierii : 13/05/2008 Numarul mesajelor : 3126
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : copiii mei si arta foto
Numele lui BB : Alex... 07.04.2007
Yna... 02.07.2002

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptySam 25 Apr 2009, 06:06

este un copil extraordinar de frumos !
stiu k nu te ajuta vorbele... dar cu ce putem sa te ajutam ( unele dintre noi ) decat cu vorbe !?
eu am sa il port in gand si rugaciune si ii doresc ce le doresc si puilor mei !
sunt convinsa, ca si lili k Mathias are o stea norocoasa !
sa ii dea Doamne-Doamne tot ceea ce e mai bun pt el !

Sus In jos
mirumati
Mamica noua
Mamica noua
mirumati


feminin Varsator
Data inscrierii : 24/04/2009 Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : Bacau
Numele lui BB : Miruna Bianca, 19.09.2002
Mathias Andrei, 18.03.2006

buna eu sunt
mic si voinic: 10

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptyDum 26 Apr 2009, 00:44

Va multumesc mult pentru incurajari! Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! 12229
Sus In jos
http://www.mathiasandrei.com
GABITA
sunt mic si voinic
sunt mic si voinic
GABITA


feminin Gemeni
Data inscrierii : 13/05/2008 Numarul mesajelor : 7982
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica
Stare de spirit : o mamica implinita
Numele lui BB : GABITA
4.08.2006

Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! EmptyDum 26 Apr 2009, 09:56

asa cred si eu...va fi un invingator....are doamne doamne grija de toti copii
Sus In jos
Continut sponsorizat





Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty
MesajSubiect: Re: Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!   Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii! Empty

Sus In jos
 
Va rog, ajutati un pui de om sa fie ca ceilalti copii!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» NE AJUTATI SI PE NOI CU UN VOT ZILNIC
» Ajutati-l pe Iustin
» Ajutati-ma si returnez cu drag !!!
» fetelor care ma ajutati si pe mine?
» nume de copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MIC SI VOINIC :: ADMINISTRATIE :: umanitare-
Mergi direct la: